Karczma na równicy

Oregon

Off 36
Oregon
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

palm, hammock and sunsetObszar znajdujący się poza Górami Skalistymi miał być wspólnie użytkowany przez obie strony. Napływ kolonistów amerykańskich do Oregonu sprawił, że zorganizowali oni swój własny samorząd i wystąpili o włączenie ich do Stanów Zjednoczonych. W USA podniosły się nawet głosy za przedłużeniem granicy amerykańskiej aż do znajdującej się jeszcze w rękach rosyjskich Alaski, podjęte zostały nawet w tym celu przygotowania wojenne. Zawarty przez obie strony traktat w 1846 r. dzielił Oregon na dwie części wzdłuż 49 równoleżnika, pozostawiając jednak wyspę Vancouver w rękach brytyjskich. W ten sposób traktat z 1846 r. zamknął długi okres formowania się granicy pomiędzy Brytyjską Ameryką Północną i Stanami Zjednoczonymi, ukazując jednocześnie słabość dotychczasowej penetracji brytyjskiej na Zachodzie. W połowie XIX w. wzmocniono osadnictwo na tych terenach, w 1849 r. wyspa Vancouver uznana została kolonią Korony Brytyjskiej. Zasiedlenie tego terenu miało stać się troską Kompanii Zatoki Hudsona. W 1856 r. powstało nowe niebezpieczeństwo dla brytyjskiego Oregonu. Nad Pacyfikiem odkryto złoto i rozpoczął się tam napływ amerykańskich jego poszukiwaczy. Został on jednak powstrzymany przez gubernatora wyspy Vancouver, Jamesa Douglasa (1803 — 1877), pierwszego organizatora nowej kolonii brytyjskiej na terenie ziem kanadyjskich, Brytyjskiej Kolumbii, leżącej nad samym Pacyfikiem.

Pozostałe artykuły o turystyce oraz rekreacji:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Gdańsku oraz okolicach znajduje się dużo ciekawych atrakcji turystycznych?

View Results

Loading ... Loading ...

To 3 komentarzy:

Kategorie

Turystyka:

  • Loty na Majorke

    Zadzwonił do mnie w piątek rano i powiedział. Masz od dziś urlop. Pakuj się. Nie rozumiałam o co mu chodzi, właśnie ubierałam się do pracy. Nie brałam  przecież urlopu. A Jacek mówił tak chaotycznie że   nie byłam w stanie zrozumieć o co mu chodzi.  Przecież ja muszę iść do pracy, mam projekt, czekają na mnie….

  • Starożytna turystyka

    Ciekawość, a także inne przyczyny, często popychała ludzi do tymczasowego opuszczenia swojego domu już od tysięcy lat. Można więc powiedzieć, że ruch turystyczny istnieje już od bardzo dawna. Właściwie można zaryzykować stwierdzenie, że turystyka, głównie ta o charakterze religijnym, rozpoczęła się już w świecie starożytnym. Pierwszymi turystami byli Egipcjanie oraz Grecy, którzy podejmowali podróże głównie…

Archiwa