Ustroń równica karczma

Konfederacja Quebec

Off 44
Konfederacja Quebec
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

rp_turystyka28.jpgKonferencja w Quebecu zebrała się w październiku 1864 r. w atmosferze ogólnego entuzjazmu i poparcia dla idei konfederacji. Do Qeubecu zjechali najzdolniejsi ówcześni politycy kanadyjscy, m. in. John A. Macdonald, Alexander Galt, Leonard Tilley, George Cartier, George Brown, Thomas McGee, którzy od dawna działali na rzecz unii. Pochodzili oni z angielskiej i francuskiej Kanady, z prowincji morskich i Nowej Fundlandii. Ci Ojcowie Konfederacji, jak ich nazwała historiografia kanadyjska, w krótkim czasie do końca października 1864 r. opracowali 72 rezolucje, stanowiące podstawę nowego ustroju ziem kanadyjskich i powstania Dominium Kanady.  W czasie debat nad przyszłym ustrojem kraju starły się w Quebecu dwie koncepcje polityczne. Unioniści z Johnem A. Macdonaldem na czele wysuwali projekt ścisłej federacji i pozostawienia niewielkich tylko uprawnień rządom prowincjonalnym. Federaliści natomiast, pod wodzą George Cartiera i Olivera Mowata (1820—1903), byli zwolennikami szerszej autonomii prowincji w ramach konfederacji. Zwyciężyła koncepcja federacji, która następnie musiała zostać zatwierdzona przez parlamenty poszczególnych prowincji. Na wiosnę 1865 r. przyjęło ją kanadyjskie Zgromadzenie Narodowe, w prowincjach morskich powstała jednak pewna opozycja. Prowincje te wysunęły zastrzeżenia przeciwko projektowi gospodarowania finansami, uważały, że proponowany plan je krzywdził. Wyspa Księcia Edwarda i Nowa Fundlandia odrzuciły rezolucje z Quebecu jako mniej zainteresowane w konfederacji ze względu na swe położenie geograficzne.

Pozostałe artykuły o turystyce oraz rekreacji:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Gdańsku oraz okolicach znajduje się dużo ciekawych atrakcji turystycznych?

View Results

Loading ... Loading ...

To 3 komentarzy:

Kategorie

Turystyka:

  • Lord Durham

    Lord Durham przybył do Górnej Kanady w towarzystwie dwóch czołowych brytyjskich przywódców tzw. radykalnych imperialistów, Edwarda Gibbona Wakefielda (1796-1862) i Charlesa Bullera (1806-1848), którzy również wywarli duży wpływ na ukształtowanie się nowej idei Imperium Brytyjskiego. Pod wpływem J. Benthama, wielkiego angielskiego filozofa i ekonomisty, twórcy tzw. utylitaryzmu, Wakefield głosił ideę „systematycznej kolonizacji” i w 1830…

  • Loty na Majorke

    Zadzwonił do mnie w piątek rano i powiedział. Masz od dziś urlop. Pakuj się. Nie rozumiałam o co mu chodzi, właśnie ubierałam się do pracy. Nie brałam  przecież urlopu. A Jacek mówił tak chaotycznie że   nie byłam w stanie zrozumieć o co mu chodzi.  Przecież ja muszę iść do pracy, mam projekt, czekają na mnie….

Archiwa