Ustroń równica karczma

Konfederacja Quebec

Off 44
Konfederacja Quebec
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

rp_turystyka28.jpgKonferencja w Quebecu zebrała się w październiku 1864 r. w atmosferze ogólnego entuzjazmu i poparcia dla idei konfederacji. Do Qeubecu zjechali najzdolniejsi ówcześni politycy kanadyjscy, m. in. John A. Macdonald, Alexander Galt, Leonard Tilley, George Cartier, George Brown, Thomas McGee, którzy od dawna działali na rzecz unii. Pochodzili oni z angielskiej i francuskiej Kanady, z prowincji morskich i Nowej Fundlandii. Ci Ojcowie Konfederacji, jak ich nazwała historiografia kanadyjska, w krótkim czasie do końca października 1864 r. opracowali 72 rezolucje, stanowiące podstawę nowego ustroju ziem kanadyjskich i powstania Dominium Kanady.  W czasie debat nad przyszłym ustrojem kraju starły się w Quebecu dwie koncepcje polityczne. Unioniści z Johnem A. Macdonaldem na czele wysuwali projekt ścisłej federacji i pozostawienia niewielkich tylko uprawnień rządom prowincjonalnym. Federaliści natomiast, pod wodzą George Cartiera i Olivera Mowata (1820—1903), byli zwolennikami szerszej autonomii prowincji w ramach konfederacji. Zwyciężyła koncepcja federacji, która następnie musiała zostać zatwierdzona przez parlamenty poszczególnych prowincji. Na wiosnę 1865 r. przyjęło ją kanadyjskie Zgromadzenie Narodowe, w prowincjach morskich powstała jednak pewna opozycja. Prowincje te wysunęły zastrzeżenia przeciwko projektowi gospodarowania finansami, uważały, że proponowany plan je krzywdził. Wyspa Księcia Edwarda i Nowa Fundlandia odrzuciły rezolucje z Quebecu jako mniej zainteresowane w konfederacji ze względu na swe położenie geograficzne.

Pozostałe artykuły o turystyce oraz rekreacji:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Gdańsku oraz okolicach znajduje się dużo ciekawych atrakcji turystycznych?

View Results

Loading ... Loading ...

To 3 komentarzy:

Kategorie

Turystyka:

  • Noclegi w górach

    Połowa sezonu zimowego za nami, a więc wielkimi krokami zbliża się wiosna. Jest to najczęściej czas wzmożonej aktywności fizycznej, a także okres, w którym rozpoczynamy poszukiwania atrakcyjnych ofert na wakacyjne wyjazdy z rodziną. Jeśli interesują nas noclegi w górach to powinniśmy zrobić rezerwację odpowiednio wcześnie, bowiem coraz więcej osób wybiera góry zamiast morza. Przede wszystkim,…

  • Gospodarstwo Agroturystyczne Twój Raj w Puszczy Białowieskiej

    Dom Agroturystyczny TWÓJ RAJ ma swe położenie w malowniczej wsi Tarnopol nieopodal Puszczy Białowieskiej jak też i Białowieskiego Parku Narodowego, który jest najstarszy wśród polskich parków narodowych i przylega bezpośrednio do miejscowości Białowieża. Jeszcze bliżej gospodarstwa położony jest Zalew Siemianówka czyli jeden z największych zbiorników wodnych w Polsce biorąc pod uwagę jeziora i zbiorniki sztuczne….

Archiwa